

Ciekawe obiekty |
Późnobarokowa kolegiata - rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia zbudowana w latach 1757-1796 na wzór kościoła w Rydzynie - wg projektu Karola Marcina Frantza. Obok kościoła ciekawa plebania i prostokątny rynek zabudowany w dzisiejszym kształcie po pożarze, który zniszczył miasto w 1850 roku.
Kościół św. Mikołaja - położona na Kępie Święto-mikołajskiej, drewniana świątynia zbudowana przed 1640 rokiem, następnie przebudowana w XVIII wieku i oszalowana na zewnątrz. Wokół kościółka stary cmentarz parafialny, na którym wiele wiekowych nagrobków, m.in. Powstańców Wielkopolskich.
Wieża Bramna - zbudowana w 1627 roku z wykorzystaniem cegieł pochodzących z istniejącego tu wcześniej gotyckiego zamku. Często niszczona i przebudowywana, zachowała cechy renesansowe. We wnętrzu wieży organizowane są cykliczne wystawy , obok wieży stary park miejski z pomnikowymi drzewami: lipą i dębem. Dobre miejsce na spacery. Wieża bramna wraz z parkiem, dawny browar (dziś restauracja „Podzamcze”), lochy, pozostałości wałów i fosy zamkowej - to pamiątki po twierdzy zbudowanej w miejscu dawnego grodu kasztelańskiego wzmiankowanego w 1231 roku. Jako znak polskości tych ziem, siedziba polskich władców, dwukrotnie niszczony i łupiony przez Szwedów zamek popadł w ruinę. W końcu rozebrany, a jego resztki - na początku XX wieku - wysadzono w powietrze na polecenie Hedwigi Klitzing.
Drewniany kościół w Łomnicy - wzniesiony na planie krzyża z 8-boczną częścią środkową, a przez zastosowanie wejściowego podcienia i pseudokopuły z nieproporcjonalnie wielką latarnią tworzący unikatowe rozwiązanie. Budował go cieśla Jan Adam Karek. Wyposażenie wnętrza i polichromia są rokokowe, z ok. 1770 r. Przy kościele stoją barokowe rzeźby św. Jana Nepomucena i św. Wincentego a’Paulo oraz drewniana ażurowa dzwonnica (wzniesiona równocześnie z kościołem – dziś zabudowana). Parafia przy tym kościele św. Wawrzyńca została utworzona w 1974 r.
Kuźnia w Nądni – czynna kuźnia, w której zapoznać się można z dawnym rzemiosłem kowalskim a także zobaczyć wiele zebranych przez pana Mariana Kwaśnego eksponatów, w tym najstarsze datowane kowadło.
Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła – mieszczące się w budynku dawnej szkoły podstawowej na Rynku. Znajdują się w niej sale: historyczna i archeologiczna oraz etnograficzna.
|